Szpital Wielospecjalistyczny

Szpital MEDIQ to wielospecjalistyczny ośrodek istniejący od 1998 roku. MEDIQ to miejsce pierwszego wyboru dla mieszkańców Legionowa oraz liczący się ośrodek w województwie mazowieckim. W szpitalu znajdują się oddziały:

 • okulistyczny
 • ortopedii sportowej
 • chirurgii ogólnej
 • chirurgii plastycznej
 • ginekologii wraz z uroginekologią
 • laryngologii

Okulistyka

Powszechnie znany jest oddział okulistyczny MEDIQ. W ramach realizowanych usług, zajmujemy się leczeniem:

 • zaćmy,
 • operacjami jaskry,
 • witrektomii
 • iniekcji doszklistkowej.

Na oddziale można skorzystać z nowoczesnej metody korekcji wady wzroku za pomocą lasera excimerowego. To bezbolesny i szybki zabieg umożliwiający redukcję wady wzroku i powrót do normalnej aktywności, bez okularów, już kolejnego dnia.

Ortopedia

Oferujemy mało-inwazyjne leczenie uszkodzeń stawowych z wykorzystaniem techniki artroskopowej, leczenie uszkodzeń chrząstki stawowej, rekonstrukcje więzadeł (metodami wykonywanymi tylko w wiodących ośrodkach medycyny sportowej na świecie); operacje naprawcze uszkodzonych ścięgien i mięśni (np. przyczepów bicepsa, szycie ścięgna Achillesa).
Zakres wykonywanych operacji:
Kolano:

 • artroskopowa rekonstrukcja więzadeł
 • artroskopowe szycie łąkotek
 • zabiegi naprawcze chrząstki

Bark:

 • leczenie artroskopowe
 • leczenie łokcia tenisisty i golfisty operacyjnie także przy użyciu czynników wzrostu
 • operacyjne leczenie uszkodzeń ścięgien i mięśni

Chirurgia ogólna

Na oddziale chirurgii ogólnej są wykonywane operacje:

 • pęcherzyka żółciowego
 • przepukliny
 • żylaków kończyn dolnych
 • odbytu.

Stosowany w nich laser pozwala na przeprowadzenie zabiegu operacyjnego w sposób bezbolesny. Efekty po tak nowocześnie przeprowadzonym zabiegu są znakomite.

Chirurgia plastyczna

Przed każdym zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej odbywają się konsultacje z lekarzem, który z przyjemnością wyjaśni szczegóły dotyczące metody i przebiegu leczenia. Po zabiegu Pacjenci wypoczywają w jednym z komfortowych pokoi znajdujących się w MEDIQ. Warunki sprzyjające relaksowi zapewniają jednoosobowe pokoje, które są wyposażone w łazienki, telewizory oraz sejfy. Gwarantujemy również dyskrecję podczas rekonwalescencji.
Wykonujemy operacje m.in.:

PLASTYKA PIERSI
Aby powiększyć biust pacjentek, niezbędne jest wszczepienie do niego implantów piersiowych, które mają silikonową otoczkę wypełnioną solą fizjologiczną, hydrożelem lub silikonem. Dzięki takiej strukturze implant nie przesuwa się – pozostaje w stałej pozycji. Podczas zabiegu implant wprowadza się do piersi poprzez nacięcie wykonane w fałdzie pod nią, pod pachą lub wokół brodawki sutka. W rezultacie implant znajduje się nad lub pod mięśniem piersiowym. Rodzaj oraz wielkość implantu piersiowego dobiera się w tak, aby efekt zabiegu był jak najbardziej naturalny, zgodnie z oczekiwaniami pacjentki. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym, a bezpośrednio po nim możliwy jest kilkudniowy pobyt w klinice, tak aby zarówno czas przed zabiegiem, jak i po nim był komfortowy dla pacjentki. Przez okres 6 tygodni po wszczepieniu implantów wskazane jest noszenie dopasowanego biustonosza. Końcowy efekt widoczny jest po 6 tygodniach.
Co ważne: przy tego typu zabiegach, polegających na powiększeniu biustu, zachowana zostaje wrażliwość piersi na dotyk, a także zdolność do karmienia piersią.

Zmniejszanie piersi
Zbyt duże, ciężkie piersi powodują bóle, a nawet skrzywienia kręgosłupa, często są także powodem kompleksów i zaburzeń seksualnych u kobiet w różnym wieku. Nic zatem dziwnego, że zmniejszenie piersi znacznie poprawia samopoczucie fizyczne i psychiczne pacjentek.
Operacja zmniejszenia biustu polega na wycięciu nadmiaru skóry i tkanki gruczołowej. Najczęściej zmniejsza się też brodawkę sutkową i zmienia jej położenie tak, aby pasowała do nowego, mniejszego biustu. Z tego względu wokół brodawki pozostaje niewielka blizna. Na szczęście jest ona mało widoczna, ponieważ skóra w tej okolicy jest silniej zabarwiona. Druga blizna biegnie od brodawki poziomo w dół.
Dla bezpieczeństwa pacjentek oraz w celu wyeliminowania powikłań zaleca się dwudniowy pobytu w klinice, bezpośrednio po przeprowadzonym zabiegu. Po 3 tygodniach można wrócić do normalnej aktywności, jednakże intensywny wysiłek fizyczny jest dozwolony dopiero po 6 tygodniach. Po tego typu operacji mogą pojawić się problemy z karmieniem piersią, ale nie jest to normą.

Podniesienie piersi
Wraz z wiekiem piersi tracą sprężystość i jędrność, opadają i zmieniają kształt. Przyczyniają się do tego ciąża i karmienie piersią, a także wahania wagi ciała. Aby poprawić wygląd oraz ujędrnienie biustu wykonuje się zabieg polegający na wycięciu nadmiaru skóry. Chirurg modeluje kształt piersi i przywraca im właściwe położenie. Zabieg można też połączyć z wszczepieniem protezy powiększającej. W rezultacie następuje podniesienie biustu i pierś powraca do pierwotnych kształtów.

PLASTYKA POWIEK I BRWI
Oczy stanowią tę część twarzy, która w kontaktach międzyludzkich odgrywa bardzo duże znaczenie. To one jako pierwsze zwracają na siebie uwagę naszego rozmówcy. Niestety skóra wokół oczu jest bardzo delikatna, a dodatkowo również wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, które z wiekiem wpływają na naturalny proces starzenia się skóry twarzy. Dlatego pierwsze zmarszczki pojawiają się właśnie w okolicy oczu, a problem ten dotyka nawet młodych osób. Powieki pozbawione sprężystości i elastyczności mogą z wiekiem opadać, a tkanka tłuszczowa uwypukla słabo napiętą skórę. W efekcie pod oczami powstają tzw. „worki”. Na szczęście stosunkowo prosty i profesjonalnie przeprowadzony zbieg plastyki powiek pozwala w bezpieczny oraz szybki sposób przywrócić świeżość spojrzenia. Zabiegi wykonywane w tej okolicy twarzy sprawiają, że zostaje ona w widoczny sposób odmłodzona, co wpływa nie tylko na poprawę jej wyglądu, ale również samopoczucie pacjenta.

Przebieg Leczenia
Zabieg korekcji powiek przebiega bezboleśnie – wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym, jednak na życzenie pacjenta może być przeprowadzony także pod narkozą. Operacja trwa jedynie około 40 minut i polega na chirurgicznym usunięciu z powiek nadmiaru skóry lub tkanki tłuszczowej. Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, pacjent może opuścić klinikę już tego samego dnia, zaledwie kilka godzin po zabiegu. Opuchlizna po plastyce powiek utrzymuje się tylko kilka dni. Po upływie dwóch tygodni pacjent może już wrócić do swojej pełnej, normalnej aktywności. Podczas zabiegu korekcji powiek i brwi stosuje się dodatkowo specjalne delikatne szwy (tzw. mikro szwy), które umiejscawia się w linii rzęs tak dyskretne, że są niemal niewidoczne nawet dla samego pacjenta.

PLASTYKA NOSA
Choć pojęcie chirurgia plastyczna brzmi groźnie, coraz więcej osób decyduje się na poprawę wyglądu za pomocą skalpela. Wrodzone bądź pourazowe skrzywienie przegrody nosowej oraz niezadowolenie pacjenta z samego wyglądu nosa to główne przyczyny przeprowadzenia zabiegów korygujących. Znaczne skrzywienie przegrody nosowej może powodować zaburzenia w oddychaniu, które skutkują uciążliwymi dolegliwościami, takimi jak: niedotlenienie, zmęczenie, senność, powracające bóle głowy bądź chroniczny katar. Operacja przegrody nosowej sprawia, że męczące objawy ustępują, przynosząc pacjentom znaczną ulgę.
Oprócz aspektów zdrowotnych, kształt nosa ma znaczny wpływ na wygląd naszej twarzy. Zbyt duży, garbaty czy zadarty nos zaburza proporcje twarzy, będąc przyczyną kompleksów. Operacja plastyczna nosa poprawia nasz wygląd zewnętrzny, ale także znacząco wpływa na wewnętrzne postrzeganie samych siebie. Taka zmiana dodaje pewności siebie i odwagi.
Operacja nosa to zabieg, w którym szczególnie dbamy o psychikę pacjenta i jego samopoczucie. Indywidualne podejście do każdego przypadku to podstawa naszych działań. Ważna jest nie tylko prawidłowo przeprowadzona operacja, ale także odpowiednie przygotowanie do zabiegu przez lekarza, jak i pacjenta. Kluczem do sukcesu jest zrozumienie przez pacjenta możliwości i ograniczeń związanych z modelowaniem kształtu nosa, a także poznanie niedogodności związanych z operacją. Zdarza się, że wymarzony kształt nosa można osiągnąć dopiero po kilku operacjach. Dlatego doświadczeni chirurdzy ustalają z pacjentem indywidualny tok leczenia.

Przebieg leczenia
Operacje nosa przeprowadzamy najczęściej w znieczuleniu ogólnym, dlatego pacjent nie odczuwa bólu, jednak wiąże się to z koniecznością pozostania na kilkudniową obserwację w klinice. Po zabiegu, nos jest niezwykle wrażliwy na urazy, dlatego zabezpieczamy go specjalnym modelującym gipsem lub "metalową" klatką. Po 7 dniach osłona zostaje ściągnięta, jednak dopiero po ustaniu obrzęków możemy podziwiać pełny efekt operacji. Aby ten był jak najkorzystniejszy, stosujemy leczenie pooperacyjne, czyli masaże nosa połączone z kuracją leczniczymi maściami. Szwy znajdują się najczęściej wewnątrz nosa, dlatego są zupełnie niewidoczne. Pełną wytrzymałość nos odzyskuje dopiero po 6-8 miesiącach, dlatego do tego czasu powinniśmy szczególnie o niego zadbać. Uważajmy podczas uprawiania sportu, nie korzystajmy także z sauny czy solarium.

PLASTYKA BRZUCHA
Ten zabieg chirurgiczny gwarantuje znaczną poprawę wyglądu brzucha, który utracił swoją elastyczność i sprężystość, na przykład po przebytej ciąży, przy znacznej utracie wagi czy podczas procesu starzenia. Otyłość brzuszna to problem nie tylko estetyczny, lecz również medyczny — pacjenci z tą przypadłością często skarżą się na bóle kręgosłupa oraz trudności przy poruszaniu się. W takich przypadkach przeprowadzenie operacji zapewnia nie tylko atrakcyjny wygląd, lecz poprawia także ogólne samopoczucie pacjenta. W związku z tym na zabieg decydują się przede wszystkim osoby z nadwagą — jego efekty są zdecydowanie lepsze, jeżeli pacjent zdecyduje się na radykalne odchudzanie jeszcze przed operacją. Jeśli jednak takiej osobie nie udało się wcześniej zrzucić zbędnych kilogramów, wówczas plastykę brzucha można poprzedzić zabiegiem odsysania tłuszczu — po nim usuwanie nadmiaru wiotkiej skóry nie sprawi naszym specjalistom najmniejszych problemów. Drugą, bardzo liczną grupą osób decydujących się na plastykę brzucha są pacjentki, które nie mają problemów z nadwagą. Wręcz przeciwnie — są to osoby szczupłe, lecz niezadowolone z wyglądu swojego brzucha po urodzeniu dziecka lub intensywnej diecie. U tych osób poprawa sprężystości skóry okolic brzucha jest najbardziej widoczna. Dzięki plastyce ich sylwetka odzyskuje smukły, młodzieńczy kształt.

Przebieg leczenia
Plastyka brzucha polega na wycięciu nadmiaru skóry oraz podskórnej tkanki tłuszczowej. Następnie skóra oraz zwiotczałe mięśnie brzucha są naciągane, co pozwala przywrócić ciału atrakcyjny wygląd. Często konieczna jest zmiana położenia pępka, dlatego po zabiegu pozostaje wokół niego niewielka okrągła blizna. Drugi, większy ślad powstaje w dolnej linii podbrzusza, jednak umiejscowiony jest w taki sposób, aby pozostał niewidoczny, nawet jeśli zdecydujemy się założyć kostium kąpielowy. Dodatkowo, po całkowitym wygojeniu się brzucha, można przeprowadzić dodatkowe drobne zabiegi korygujące nieestetyczne blizny. Plastykę brzucha wykonuje się w znieczuleniu ogólnym lub nadoponowym, więc pacjent nie odczuwa dyskomfortu podczas zabiegu. Po operacji konieczna jest kilkudniowa obserwacja w klinice, która da nam pewność, że wszystko prawidłowo sie goi. Okres rekonwalescencji trwa około dziesięciu dni. Przez kilka tygodni po operacji mogą utrzymywać się dolegliwości bólowe, jednak w razie ich wystąpienia pacjenci otrzymują środki łagodzące te objawy. Po operacji konieczne jest noszenie specjalnej uciskowej bielizny, która zapobiega ewentualnym uszkodzeniom szwów na skutek gwałtownych skurczów mięśni, podczas kaszlu lub śmiechu. Jakikolwiek wysiłek fizyczny w okresie rekonwalescencji jest zabroniony. Przez pierwsze 4 tygodnie po zabiegu nie wskazane jest także palenie. Powyższe zalecenia mają na celu ochronę szwów oraz zapobiegają komplikacjom w procesie gojenia, co bezpośrednio wpływa na prawidłowe zasklepienie się ran i późniejszy wygląd blizn.

Ginekologia estetyczna

Na oddziale Ginekologii Estetycznej MEDIQ Legionowo są wykonywane zabiegi nowoczesnym laserem frakcyjny CO2 Beladona, który został stworzony specjalnie do rewitalizacji intymnych narządów kobiecych. Ma zastosowanie w ginekologii estetycznej, dermatologii estetycznej oraz chirurgii. Służy nie tylko do likwidacji problemów medycznych takich jak nietrzymanie moczu ale także do likwidacji problemów menopauzalnych czy pomenopauzalnych. W trybie frakcyjnym laser Beladona emituje dwufazowe impulasy światła, zoptymalizowane pod kątem stymulacji tkanki do produkcji kolagenu i regeneracji.

Typowe zabiegi wykonywane laserem Beladona to:

 • leczenie problemu nietrzymania moczu (w tym wysiłkowego nietrzymania moczu)
 • fotoodmładzania sromu
 • rewitalizacji i ujędrniania pochwy
 • leczenia zmian pomenopauzalnych

Laryngologia

Na oddziale laryngologiczym Szpitala MEDIQ Legionowosą przeprowadzane operacje:

 • klasyczne operacje nosa, endoskopowe operacje nosa, przegrody i zatok (FESS)
 • cewnikowanie zatok (CEZZ), nieoperacyjne udrażnianie zatok
 • operacje migdałków
 • usuwanie brodawczaków i innych zmian z błony śluzowej
 • operacje jamy ustnej i gardła

Operacja są przeprowadzane u dzieci oraz u osób dorosłych.